Autor: Andrzej Lemieszonek | Data publikacji: 02 Października 2019
Wizyta studyjna w Birmingham

Przedstawiciel Urzędu Miasta Ełku uczestniczył w wizycie studyjnej w mieście Birmingham (Wielka Brytania), która odbyła się w dniach 24-28 września 2019 r. w ramach projektu „Monitoring rozwoju lokalnego na poziomie miejskim i wewnątrz-miejskim” realizowanego przez Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. W czasie wizyty studyjnej odbyły się liczne spotkania z radnymi, przedstawicielami urzędu miasta, obszaru funkcjonalnego, agencji rządowych i samorządowych, przedsiębiorców, połączone z poznawaniem konkretnych działań w przestrzeni miejskiej.

 

Birmingham zamieszkuje ok. 1,1 mln mieszkańców. Jest drugim pod względem liczby ludności miastem w Wielkiej Brytanii. To ważny ośrodek przemysłowy, kulturalny i akademicki. Posiada system kanałów, których łącznie są dłuższe od tych w Wenecji. Podczas II Wojny Światowej Birmingham znacznie ucierpiało w wyniku nalotów niemieckich bombowców. Chaotyczna i nieprzemyślana odbudowa z lat 50. i 60. przyniosła mu niechlubną sławę miasta brzydkiego i nieciekawego. Powszechnie Birmingham nazywano betonową dżunglą. Dopiero pod koniec XX wieku władze miasta zdecydowały się na gruntowną przebudowę. Obecnie również realizowanych jest wiele inwestycji i remontów, będących częścią procesu rewitalizacji różnych obszarów miasta, ze szczególnym naciskiem na centrum.

Rozwój miasta odbywa się przede wszystkim w oparciu o Plan Rozwoju Birmingham 2031 (Birmingham Development Plan). BDP stanowi ustawowe ramy planowania miasta, które ukierunkowują decyzje ws. wszystkich działań związanych z rozwojem i rewitalizacją. Określa, w jaki sposób i gdzie będą tworzone nowe domy, miejsca pracy, usługi i infrastruktura. Przyjęto ambitną strategię wzrostu w okresie 15 lat, obejmującą m.in. budowę kilkudziesięciu tysięcy nowych mieszkań. W tym celu miasto stosuje wiele różnorodnych form budownictwa, w tym angażujących kapitał prywatny. Ponadto władze miejskie i regionalne tworzą specjalne programy, w ramach których finansowane jest kształcenie osób chcących pracować w branży budowlanej. Tego typu programy tworzone został ze względu na duże potrzeby mieszkaniowe miasta, a z drugiej strony niski poziom umiejętności w tej branży.

Podczas wizyty studyjnej zostały również zaprezentowane stosowane rozwiązania z zakresu planowania przestrzennego, wspierania kultury oraz przedsiębiorczości.