Aktualności

Autor: Joanna Kowalewska | Data publikacji: 03 Czerwca 2022

Rocznica częściowo wolnych wyborów

03 Czerwca 2022, Autor: Joanna Kowalewska

W sobotę (4 czerwca) przypada rocznica tzw. pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w historii Polski po II wojnie światowej. Wybory zostały przeprowadzone w II turach – 4 czerwca i 18 czerwca 1989 roku na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów „Okrągłego Stołu”. W ich wyniku wybranych zostało 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL.

33 lata temu, 4 czerwca 1989 r. odbyły się częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu. To ważne wydarzenie w powojennej historii Polski.

Wybory w 1989 roku były pierwszymi, w których mogli startować przedstawiciele opozycji. Polacy po raz pierwszy po II wojnie światowej mogli choć częściowo zadecydować o tym, kto będzie ich reprezentować w parlamencie. Miało to ogromne znaczenie w odbudowaniu autonomii Państwa Polskiego.

W wyborach do Senatu kandydaci Komitetu Obywatelskiego uzyskali 92 mandaty, strona koalicyjna ani jednego. Z kolei w wyborach do Sejmu „Solidarność” zdobyła 160 ze 161 możliwych do zdobycia miejsc.

Zwieńczeniem wyborów czerwcowych było uzyskanie wotum zaufania przez powołanego na stanowisko szefa Rady Ministrów Tadeusza Mazowieckiego. 24 sierpnia 1989 r. zdobył on poparcie 378 połów spośród 423 biorących udział w głosowaniu.

Tak ukształtowany Sejm, zapoczątkował szereg zmian ustrojowych i politycznych w państwie, które po wielu latach, powróciło do swej pierwotnej nazwy – stało się Rzeczpospolitą Polską, w miejsce PRL.

Za: Dzieje.pl

Kategorie aktualnośći: