Aktualności

Autor: Iga Arciszewska | Data publikacji: 22 Grudnia 2021

Miasto Ełk podzieli się dobrymi praktykami w ogólnopolskim programie

22 Grudnia 2021, Autor: Iga Arciszewska

Ełk, jako jedno z 37 miast w Polsce został zakwalifikowany do udziału w programie „Plan Działań dla Miast. Modelowa Lokalność” realizowanym przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów. Misją programu jest profesjonalne wsparcie w realizacji konkretnych celów zrównoważonego rozwoju, pomoc przy stworzeniu ramowego planu działań miasta w tym zakresie oraz wsparcie przy tworzeniu wspólnego katalogu dobrych praktyk, z których będą czerpały inspiracje m.in. polskie samorządy. To również komunikacja ze społecznością lokalną w zakresie wzbudzenia zaangażowania w procesy zachodzące w miastach. Wyniki pracy miast zostaną zaprezentowane podczas Światowego Forum Miejskiego w Katowicach.

Misją ,,Planu Działań dla Miast’’ jest zmobilizowanie miast do działań na rzecz zrównoważonej transformacji i wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju na poziomie lokalnym. Program ma stworzyć ramowe plany działań miast w nim uczestniczących, dedykowane konkretnym celom zrównoważonego rozwoju. Plany te oparte mają być na ich dotychczasowych doświadczeniach oraz pomogą w jeszcze skuteczniejszym implementowaniu zasad zrównoważonego rozwoju do lokalnych warunków. Ma powstać również wspólny ,,Plan Działań dla Miast’’ wypracowany z miastami. Dokument ma stanowić polską odpowiedź na wyzwania związane z realizacją celów zrównoważonego rozwoju stawiane przez Agendę 2030 (ma zostać ogłoszony i podpisany podczas Światowego Forum Miejskiego).

Etapy Programu:

  • Wyłonienie miast uczestniczących w Programie w otwartym naborze. 
  • Indywidualne wsparcie doradcze przy przygotowaniu i realizacji projektów w każdym z miast uczestniczących w Programie.

Do udziału w programie wybrano 37 miast, które w najszerszych zakresie udokumentowały dotychczasowe osiągnięcia w zakresie zrównoważonej transformacji zgodnej z potrzebami mieszkańców oraz przedstawiły najciekawsze projekty do realizacji w 2022 r. Uznanie Komisji Konkursowej znalazł projekt miasta Ełku pn. Nowe perspektywy - czas na zmiany, w ramach celu zrównoważonego rozwoju nr 10 „Mniej nierówności”. Projekt stanowi element procesu modelowej rewitalizacji prowadzonej na obszarze śródmieścia Ełku. Składa się z dwóch działań:

  1. "Nowe perspektywy" - działania streetworkerów w obszarze animacji lokalnej oraz w zakresie usług na rzecz społeczności lokalnej, bazujących na doświadczeniach miasta Ełku.
  2. "Źródła" - ukazanie bogactwa wielokulturowego, wielowyznaniowego społeczeństwa śródmieścia, z wykorzystaniem miejsc i przestrzeni wykreowanych w ramach procesu rewitalizacji (m.in. "Stajnia", zabytkowa hala sportowa).

Dla każdego miasta przewidziane jest 50-godzinne wsparcie doradcze, w tym 20 godzin na etapie opracowania działań realizacyjnych i 30 godzin na etapie przygotowania realizacji projektu/działania. Nad wsparciem doradczym dla poszczególnych miast będzie czuwał opiekun merytoryczny reprezentujący konkretny cel zrównoważonego rozwoju, koordynujący proces doradczy we wszystkich miastach zakwalifikowanych do danego celu. W każdym mieście zgodnie ze wskazaniem władz lokalnych zostanie wyznaczony także lokalny ekspert czuwający nad dopasowaniem doradztwa do lokalnych warunków i charakteru zgłoszonego projektu. 

Opracowany zostanie wspólny dokument pn. „Plan Działań dla Miast” obejmujący opis wyzwań i charakterystykę projektów każdego z miast uczestniczących w Programie. Dokument ma być drogowskazem dla innych ośrodków w Polsce i na świecie, pomocnym w realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Przygotowana zostanie realizacja i wdrożenie projektów/działań z PDM w poszczególnych miastach. Opracowany będzie także „narzędziownik” pełniący rolę instruktażu dla społeczności lokalnych i mieszkańców do tego, jak mogą wpływać na przestrzeń miejską oraz na procesy zarządzania miastem.

Półmetkiem współpracy z każdym z miast uczestniczących w Programie będzie opracowanie raportu, który ma na celu ukazanie dotychczasowej indywidualnej drogi do Modelowej lokalności oraz przedstawienia projektu/działania wybranego do realizacji w ramach Programu. Powyższy raport będzie częścią wynikowego dokumentu jakim jest ,,Plan Działań dla Miast’’.

Wynikiem udziału każdego z miast w Programie będzie realizacja zgłoszonego projektu w terminie do końca 2022 r. Projekt będzie wpisywał się w zadeklarowane cele zrównoważonego rozwoju zgodnie z potrzebami miasta, wypełniając założenia Programu. Realizacja projektu nie podlega dofinansowaniu. W latach 2023-2024 w ramach tzw. Dziedzictwa WUF11 planowane jest kontynuowanie działań przewidzianych w ,,Planie Działań dla Miast’’, z których część może być objęta wsparciem finansowym, jako projekt wdrożeniowy nowej Krajowej Polityki Miejskiej 2030.

Planowane jest także stworzenie katalogu dobrych praktyk miasta Ełku z zakresu integracji i aktywizacji marginalizowanych społeczności lokalnych, upowszechnienie warsztatu pracy streetworkerów oraz dzielenie się wiedzą z innymi samorządami poprzez wizyty studyjne, konsultacje indywidualne, udział w konferencjach i innych formach zbiorowej wymiany doświadczeń.

Program „Plan Działań dla Miast. Modelowa Lokalność” realizowany jest przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Jest to inicjatywa towarzysząca XI Światowemu Forum Miejskiemu, prestiżowej międzynarodowej konferencji organizowanej przez ONZ-Habitat w dniach 26-30 czerwca 2022 r. w Katowicach.

Informacje o programie „Plan Działań dla Miast. Modelowa Lokalność”: https://obserwatorium.miasta.pl/pdm/

Kategorie aktualnośći: