Aktualności

Autor: p | Data publikacji: 10 Kwietnia 2021

11 lat od katastrofy smoleńskiej

10 Kwietnia 2021, Autor: p

Kwiaty i znicze pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Smoleńska – oddaliśmy hołd ofiarom obu tych tragedii. Dzisiaj 10 kwietnia przypada 11. rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Polska delegacja leciała na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej.

W sobotę 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku doszło do katastrofy polskiego samolotu, w której zginęło 96 osób: Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące i załoga samolotu. Była to polska delegacja, która leciała na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią nie była możliwa dziś organizacja wspólnych oficjalnych uroczystości, które co roku odbywały się pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Smoleńska przy ełckiej katedrze. Kwiaty można jednak było składać indywidualnie przez cały dzień. O godz. 18.00 w katedrze odprawiona została Msza św. w intencji ofiar obydwu tragedii.

81. rocznica zbrodni katyńskiej

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto uchwalone zostało 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poprzez aklamację, w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

Po 17 września 1939 r. w sowieckiej niewoli znalazło się kilkadziesiąt tysięcy oficerów Wojska Polskiego, Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej. W większości byli to oficerowie rezerwy – przedstawiciele społecznej elity, urzędnicy, nauczyciele, naukowcy, lekarze. Osadzeni zostali w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Na polecenie Biura Politycznego KC radzieckiej partii komunistycznej w kwietniu i maju 1940 r. NKWD dokonało egzekucji jeńców w lesie koło wsi Katyń (na zachód od Smoleńska). Zamordowanych strzałem w tył głowy zostało ponad 21 tys. osób. Ciała ofiar odkryte zostały w kwietniu 1943 r. przez wojska niemieckie.

Źródło i więcej informacji: https://muzeum.elk.pl

Kategorie aktualnośći: